آموزش MBR-GPT

آموزش MBR-GPT

آموزش MBR-GPT

سلام به دوستان عزیز

در این بخش آموزش مربوط به  GPT/MBR تقدیم گردیده است.

به علاوه لینک آموزش به صورت فایل PDF و همچنین فایل ویدیویی آموزش نیز قرار داده شده است.

با وینوسافت

ارباب ویندوزها در خدمت شماست!

 

 

MBR ​​​​ و​​ GPT​​ 

دیسک ها یا درایو های کامپیوتری حداقل دو نوع از اطلاعات را در خود نگه می دارند:​​ داده ها یا اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی و​​ داده های مربوط به بوت یا همان راه اندازی سیستم.

در مدل​​ MBR​​ داده‌های مربوط به پارتیشن‌بندی و بوت در یک موقعیت روی درایو ذخیره می‌شوند و چنانچه این داده‌ها به هر دلیلی از بین بروند یا مخدوش شوند به دردسر بزرگی خواهید افتاد:​​ یا کل اطلاعات هارددیسک یا درایو​​ SDD​​ شما به اصطلاح می پرد!​​ و یا سیستم شما بوت نمی شود و یا هر دو! .​​ 

در مدل​​ GPT​​ رونوشت های متعددی از این داده‌های مذکور در مکان های مختلفی روی دیسک ذخیره می‌ شوند، به همین دلیل​​ GPT​​ اطمینان‌پذیری بالاتری داشته و در صورت وارد آمدن آسیب به دیسک امکان بازیابی اطلاعات خیلی بیشتر است.​​ 

 

چگونه بفهمیم دیسک کامپیوتر ما ​​ MBR ​​ ​​​​ است یا به مدل​​ GPT​​ کانفیگ(تنظیم)​​ شده است:

برای تشخیص​​ GPT ​​​​ و​​ MBR ​​​​ دو روش وجود دارد:

روش اول:

در پنجره سرچ​​ (جستجو)​​ در ویندوز کلمه​​ command ​​​​ را تایپ کنید، در نتایج جستجو روی گزینه​​ Command Prompt ​​​​ کلیک​​ راست کنید و​​ Run as administrator ​​​​ را انتخاب نمایید.

 

C:\Users\User\Desktop\آموزش تشخیص MBR یا GPT\CommandPrompt(MBR-GPT)-1.png

 

 

 

پنجره مشکی رنگ ​​ command prompt ​​​​ باز می شود، کلمه​​ diskpart ​​​​ را تایپ کنید و کلید اینتر​​ (روی صفحه کلید کامپیوتر!)​​ را بزنید، با اجرا شدن آن خط فرمان به شکل زیر تغییر می کند:

DISKPART>

حالا عبارت  ​​ ​​​​ list diskرا تایپ کنید​​ (بین کلمه​​ list ​​​​ و​​ disk ​​ ​​​​ فاصله قرار دارد) ​​ و کلید اینتر را بزنید.

​​ مشخصات دیسک ها نمایش داده می شود.

در تصویر مثال زیر مشاهده می کنید کامپیوتری که این دستور برای آن اجرا شده است دارای دو درایو مجزا است که با نام های​​ disk 0 ​​​​ و​​ disk 1​​ مشخص​​ شده اند و هر دو از نوع​​ GPT​​ هستند.

 

C:\Users\User\Desktop\آموزش تشخیص MBR یا GPT\CommandPrompt(MBR-GPT)-2.png

 

روش دوم:

در دسکتاپ کامپیوتر روی آیکون​​ This pc ​​​​ در ویندوز​​ 10 ​​ و یا آیکون​​ My Computer ​​​​ در ویندوز​​ 7 ​​ کلیک راست کرده و گزینه​​ Manage​​ را انتخاب کنید.

 

C:\Users\User\Desktop\آموزش تشخیص MBR یا GPT\DiskManagment(MBR-GPT)-1.png ​​ ​​ ​​​​ 

 

در پنجره​​ Camputer Management ​​​​ وارد ​​ Disk Management​​ شوید، سپس روی دیسک مورد نظر کلیک راست کرده و گزینه​​ Properties ​​​​ را انتخاب کنید.